Logo Wiha
Przejdź do treści

Siły Comout

Firma > Porady
Efekt CamOut stanowi problem w przypadku zwykłych, stożkowych form zabierania, jak profil PH.
Efekt CamOut
Odpowiednio do trójkąta siły część siły wychodzi z wkrętu. Tak zwana "siła CamOut" oddziałuje na narzędzie przykręcające i wyciska wkrętak z wkrętu. Tej sile musi przeciwdziałać użytkownik zwiększoną siłą docisku. Dalszym problemem przy wkręcaniu jest ześlizgiwanie się narzędzia przykręcającego.
To niebezpieczeństwo jest największe w przypadku profili płaskich i powstaje w wyniku działania sił CamOut. Nieprzyjemne następstwa dla człowieka i powierzchni przedmiotu obrabianego to zranienia oraz uszkodzenia – przykładowo lakierowanej – powierzchni. Narzędzie przykręcające może za pomocą odpowiedniej powłoki (Wiha Dura, Wiha Diamant) zredukować siły CamOut.

W przypadku profili równoległych, jak profile sześciokątne, TORX ® czy TORX PLUS ® siły te nie powstają.
Siły CamOut są odpowiedzialne za wyślizgiwanie się narzędzia.

Zredukowane działanie karbu
Niebezpieczeństwo dla wkrętu stanowi wystąpienie wysokiego działanie karbu podczas dociągania wkrętu. Zjawisko to występuje w przypadku profili zabierania sześciokątnych i może doprowadzić do naprężeń narzędzia i wkrętu.
Dzięki zastosowaniu profilu falowego TORX ® i związanego z tym braku krawędzi prostokątnych działanie karbu jest redukowane do minimum. W ten sposób unika się uszkodzeń i przedłuża się trwałość wkrętu. Profil falowy dba poza tym o mały zakres tolerancji pomiędzy narzędziem wkręcającym i wkrętem. Rezultatem jest wyraźnie lepsze zamknięcie siły.

W przypadku TORX PLUS ® zamknięcie siły poprawione jest dodatkowo poprzez kąt natarcia o wartości prawie 0° i większy przekrój rdzenia. W ten sposób można przenosić wyższy moment skręcający, co chroni wkręt i narzędzie wkręcające, a tym samym zwiększa ich trwałość.
Większa siła - mniej pracy
W przypadku profili sześciokątnych siła działa jedynie poprzez krawędzie sześciu kątów. Może to doprowadzić do uszkodzenia główki wkrętu.
W wyniku zastosowania wąskich linii przenoszone momenty skręcające są w porównaniu do nakładu siły stosunkowo małe.
Tutaj profil TORX ® pokazuje istotnie bardziej pozytywny stosunek nakładu siły do momentu skręcającego. Duże powierzchnie do przenoszenia siły wyraźnie ułatwiają pracę w strefie obrotu siły.

W porównaniu z sześciokątnym profilem główki TORX ® ma wyjątkowo mały zakres tolerancji.

Wróć do spisu treści